Суд скасував генплан, але Агрономічна сільрада хоче дорогу: що відбувається на провулку Весняному?

- У селі Агрономічне розгорівся конфлікт між місцевими жителями та сільрадою: люди виступають проти прокладання транзитної дороги через зелену зону провулку Весняного.
- Кажуть — це порушує ДБН, створює небезпеку для пішоходів і загрожує єдиній зеленій території на масиві.
- У сільраді ж посилаються на детальний план території, попри те, що генплан скасований судом.
Мешканці провулка Весняного та прилеглих вулиць у селі Агрономічне б’ють на сполох: існує ризик, що сільська рада планує прокласти наскрізну дорогу через зелену зону. Люди протестують, стверджуючи, що це порушує державні будівельні норми, створює небезпеку для дітей і перетворює їхні вулиці на транзитну дорогу.
Москаленко Анастасія, мешканка вулиці Княгині Ольги, щодня користується провулком Весняним, бо іншої дороги немає.
— Весняний уже перевантажений. А вони хочуть пустити сюди ще одну вулицю. Там дуже вузько — 5,5 метра, і це вже порушення ДБН. Немає ні тротуарів, ні місця для безпечного руху пішоходів, — розповіла дівчина.
Для розуміння: це справді густонаселений район. Попри те, що тут триває будівництво приватних будинків і деякі з них ще навіть не введені в експлуатацію, масив і далі розростається. За словами Анастасії, на провулках Весняному, Княгині Ольги, Мелодійній, Традиційній та тупиках Стельмаха проживає понад 600 домогосподарств. Для більшості з них єдиним транспортним і пішохідним шляхом залишається провулок Весняний, адже всі ці вулиці з'єднані виїздом саме через нього.
Його фактична ширина — лише 5,5 метра, і він повністю позбавлений тротуарів. Водночас цим шляхом щодня користуються діти, жінки з візочками, люди з інвалідністю.
Як пояснюють мешканці, замість того, щоб зменшити навантаження, Агрономічна сільська рада планує зробити провулок транзитним наскрізним шляхом — прорубати посадку та з’єднати Весняний з новими напрямками.
З чого усе почалося?
Як розповіли місцеві, нещодавно на провулку Європейському вже прорубали зелену зону, щоб з’єднати масиви. Тепер там — справжня транзитна вулиця, через яку можна доїхати від Юзвинської до самого села.
— Почалося з того, що сусідній провулок Європейський, де вже прорубали посадку давно, подав петицію, щоб зробили й у нас. Типу: погано їм — хай буде погано всім. Ми одразу зреагували, створили свою петицію. За один день зібрали підписи, — розповіла Анастасія Москаленко.
На відповідь довелося чекати довго, але мешканці її отримали й передали нам для ознайомлення.
Відповідь на петицію провулку Європейського:
Агрономічна сільська рада у відповіді на петицію з провулку Європейського пояснила, що наскрізний проїзд через нього передбачено детальним планом території, затвердженим рішенням від 8 лютого 2024 року. Цим планом передбачається облаштування дороги від вулиці Мелодійної до вулиць Української та Родинної.
Відповідь на петицію провулку Весняний:
У відповіді на петицію від мешканців Весняного підтверджено, що згідно з генеральним планом, планом зонування (рішення 8-ї сесії 7-го скликання від 18.05.2016 №106) та детальним планом території (рішення 52-ї сесії 8-го скликання від 08.02.2024 №2933), проїзд через провулок Весняний передбачений містобудівною документацією.
Разом із тим, у сільраді визнали, що облаштування дороги ускладнене, оскільки на проїзді з провулку Весняного встановлено трансформаторну підстанцію ТП-1088, яка перебуває на балансі кооперативу «Садівничий масив "Окружний"».
Також повідомили, що на черговому засіданні виконкому планують розглянути проєкт рішення про демонтаж шлагбаумів на Весняному та Софіївському провулках.
Однак мешканці почали виявляти інші проблеми: відсутність юридичних підстав для таких дій з боку сільради, скасований судом генплан та недійсний зонінг.
Цей «ланцюг» подій і вивів конфлікт у публічну площину — зараз мешканці намагаються випередити дії влади, яка може почати прорубку посадки без попередження.
Що не так із цим рішенням?
Почнемо з юридичних моментів, які стали відомі мешканцям. Так, із відповідей, які вони отримали від Державної екологічної інспекції у Вінницькій області та Управління містобудування та архітектури, стало відомо, що план зонування, на який посилається сільрада, був розроблений у 2016 році як окремий містобудівний документ — без затвердженого генерального плану населеного пункту. У 2021 році він втратив чинність відповідно до змін у законодавстві.
Більше того, у 2021 році окружний адміністративний суд скасував і генеральний план села Агрономічне, визнавши його незаконним. Отже, станом на сьогодні, як підкреслюють в управлінні, село фактично не має чинного містобудівного планування, що унеможливлює законне обґрунтування нових доріг.
Відповідь Управління містобудування та архітектури:
А екологічна інспекція провела виїзд на місце. У своїх результатах, вони вказали, що на сьогодні жодних робіт не робилося. Однак у разі, якщо такі роботи плануватимуться, Агрономічна сільрада зобов’язана діяти згідно з чинним законодавством — зокрема, постановою Кабміну №1045, що регламентує порядок видалення дерев у населених пунктах.
Інспекція також підтвердила: сільрада вже отримала дозвіл на інвентаризацію земельної ділянки комунальної власності, через яку планується облаштувати наскрізний проїзд між вулицями Мелодійна, Українська та Родинна. Відповідні дії здійснюються в межах затвердженого детального плану території від 2024 року.

Крім того, журналістка виїхала на місце, щоб безпосередньо поспілкуватися з мешканцями.
По-перше, жителі самостійно скидалися на асфальтування дороги на провулку. Встановили знаки, дзеркала та «лежачі поліцейські». Крім того, посадка, яку хочуть прорубати, — це єдина зелена зона на масиві, де діти можуть погратися. Там же розташовані трансформатори.
Сама вулиця — вузька, на ній немає тротуарів. Журналістка відмітила, що справді від посадки дорога ширша, але ближче до виїзду з провулку — дуже вузька. Двом габаритним машинам розминутися важко.
— Я мама хлопчика, який ходить до школи, і ми не маємо власного транспорту. Дитина сама добирається пішки, і це дуже проблематично. За його словами, він змушений йти по узбіччю, де в цей час активно їдуть машини, бо пройти нормально просто неможливо, — розповідає Марина Бережок, мешканка провулку Весняний. — Потік транспорту — постійний. Коли дитина йде до школи, я весь час на зв’язку, питаю: «Ти дійшов? Усе добре?» Я вважаю, що дорога там занадто вузька для такого трафіку.
Вечірній час — особливо небезпечний: десятки дітей на самокатах, велосипедах, пішки.
— Ми вже звикли їхати повільно, бо будь-якої миті дитина може вискочити. Але якщо зроблять транзит, водії не будуть цього враховувати, — додає Людмила Дяченко з провулку Весняний.
Збільшення транзитного потоку призведе не лише до незручностей. У мешканців уже були випадки, коли доводилося чекати по 10 хвилин, аби виїхати з двору. І в цілому, з власних спостережень журналістки, виїхати з провулка навіть зараз досить проблематично, постійно утворюється черга з автомобілів.
Окремою проблемою, яка і нині створює затори є припарковані машини на узбіччях. Вони роблять проїзд ще вужчим. І, як припускають місцеві, якщо зроблять дорогу транзитною, ситуація погіршиться в рази.
— Якщо провулком йдуть мама з дитиною чи старші діти — машини просто зупиняються, бо дві автівки не можуть розминутися. Треба чекати, поки люди пройдуть, і лише потім їхати за ними. Сьогодні вранці я везла старшу дитину до школи — переді мною їхав хлопчик на велосипеді, і я всю дорогу до своєї Мелодійної їхала за ним повільно, бо не мала місця як обігнати, — розповідає мешканка провулку Мелодійна Сніжана Тарасова.
Жінка зазначає, що якщо машина їде тихо — наприклад, електрокар — пішоходи її не чують. А вузькість дороги постійно створює затори.
— Коли приїжджає вантажівка — наприклад, хтось везе меблі — проїзд перетворюється на односторонній. Один чекає, поки інший проїде. І це вже проблема навіть без наскрізного проїзду. А якщо його зроблять — ситуація буде ще гіршою, — каже Сніжана.
Є альтернатива?
Жителі не проти дороги — але не такою ціною. Вони навіть зверталися до місцевої влади з альтернативним маршрутом через вулицю біля кладовища, і його підтримують усі сторони. Але, як пояснюють люди, сільрада просто не хоче вкладати туди кошти.
— Вони хочуть скористатися тим, що ми вже все зробили. Ми зібрали гроші, заасфальтували. А тепер вони хочуть зрізати дерева, знести обмежувачі й пустити весь трафік сюди, — обурюється одна з мешканок.
Проте нещодавно активістка Анастасія Москаленко повідомила приємні новини:
— Відповіла сільська рада стосовно мого запиту на публічну інформацію. Виявляється, що 15 травня вони виділили аж 200 тисяч на ремонт дороги вздовж кладовища — і вже сьогодні почали роботи. Але є нюанс: це лише близько 30 метрів із 1 010 загальної протяжності вулиці, — зазначила дівчина.

У свою чергу, ми також надіслали запит до Агрономічної сільради з проханням прокоментувати ситуацію та надати документи, що підтверджують їхні дії. У відповідь отримали повідомлення, що для опрацювання нашого запиту потрібно більше часу. Тож, щойно отримаємо документи — одразу їх опублікуємо.
Читайте також:
Експоліцейський побив жінку, вистрілив у чоловіка і втік: що сталося в Агрономічному?
Діти, дорослі, вся громада: як Агрономічне провело в останню путь Захисника Сергія Постового
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Якщо дорога вузька, нічого страшного, зроблять односторонній рух. Наприклад, по Весняному в одному напрямку, а по Європейській - у зворотньому.
Чому мають страждати жителі ВСЬОГО села через забаганки жителів ОДНІЄЇ вулиці????
Як на мене, якщо орієнтуємось на Європу, то і рішення мають бути такими ж, а не шлагбауми на дорогах комунальної власності, з подальшими заявочками, як зараз…..
Усі звернення були виключно з метою підвищення безпеки мешканців масиву, а не навпаки. Ніхто не прагне ізолюватися шлагбаумами чи створювати незручності — навпаки, ми хочемо порядку і чітких рішень, які враховують реальні потреби, а не "для галочки".
І нехай Вашому прикладу послідують інші….
Декілька років тому мала необережність заїхати в одну з таких вулиць на Вашому масиві. То почула такий трьохетажний, неначе я додому до когось заїхала.
Повторюсь, дорога не є приватною.
Розумію Вашу позицію як жителя тієї вулиці, але й маю власну, яка не співпадає з Вашою .
І це нормально.
Всім добра! 😉
І в мешканців Агр є дорога, яка сполучає село з Вінницею. Яка потреба в проїзді саме нашим-Весняним-провулком????
Зверніть увагу на початок будівництва дороги біля кладовища на 200 тис грн.
Якість? Ні, не чули. Навіщо? І так піде...
І потім знову виділити гроші на ремонт